idwas
tech

15 تفکری که ثروتمندان را ثروتمند کرده است

نوشته شده توسط Mor SUN در . نوشته شده در سبک زندگی با طعم خورشید

success and money2 225625134

ثروتمند شدن نوعی موفقیت است و اتفاقاً موفقیت مالی در نظر عموم، یکی از بهترین اشکال موفقیت است؛ بنابراین باید به داشتن تفکر و برنامه‌ریزی موفق برای پولدار شدن هم به عنوان اولین قدم در راه رسیدن به این شکل از موفقیت ایمان داشته باشیم...

در واقع، ثروتمند شدن مسأله‌ای است که از تفکر آغاز می‌شود. مهم‌ترین تفاوت فقرا و ثروتمندان در نوع نگرش آنها به مسائل مالی و اقتصادی است. البته بحث تولد در خانواده‌ای ثروتمند و مسائلی چون ارث و... که باعث قرار گرفتن فرد در طبقه پولدارها می‌شوند، جداست.

اصطلاحی بین‌المللی با عنوان «پولدارهای خودساخته» وجود دارد که به اشاره به افرادی دارد که با توان و اندیشه پولدار می‌شوند. منظور ما از ثروتمندان متفکر و بابرنامه، این دسته از افراد هستند. اگر در میان خود و آنها اختلافی می‌بینیم، در واقع در همین تفکر متفاوت است. استیو سایبولد، نویسنده کتاب بسیار موفق و پرفروش «ثروتمندان چگونه فکر می‌کنند؟» که در رسانه‌های متعددی هم مقاله‌های اقتصادی می‌نویسد، 15 تفکر غالب و برتر ثروتمندان را مواردی می‌داند که در ادامه مطلب به آنها اشاره می‌کنیم.

احتمالاً اگر شما هم دیدگاه خود را به این سمت تغییر دهید و ایده‌های آنها را دنبال کنید، شاهد اتفاق‌های بهتری در وضعیت اقتصادی خود خواهید بود. این مقاله سایبولد در منابع بین‌المللی متعددی از جمله بیزنس ویک، بیزنس این سایدر، فورچون، تایم، ریدرزدایجست و... به چاپ رسیده و در سال 2012 هم عنوان بهترین مقاله خودانگیختگی اقتصادی را کسب کرده است. برای همین خواندن اولین ترجمه فارسی آن را به شما توصیه می‌کنیم.

 

ثروتمندان، خودخواهی را یک ویژگی اخلاقی می‌دانند

افرادی که همیشه دیگران را مقدم می‌دانند، پولدار نخواهند شد. این آدم‌ها گمان می‌کنند که ناجی تمام فقرا هستند و همیشه داشته‌های خود را صرف دیگران می‌کنند؛ در حالی که ثروتمندان معتقدند اگر نتوانند اول به خود کمک کنند، در کمک به دیگران هم موفق نخواهند بود. آنها می‌گویند اول باید سرمایه‌گذاری را یاد بگیرند و بر سرمایه خود بیفزایند؛ سپس از آنچه دارند انفاق کنند؛  نه آن که وقتی پایگاه مالی مستحکمی ندارند، همه را وقف دیگران کنند. 

ثروتمندان، عاقلانه و متکی به خود حرکت می‌کنند

اگر به زندگی میلیونرهای خودساخته نگاه کنید، متوجه این نکته می‌شوید که آنها منتظر فرصت بوده‌اند؛ اما دست از تلاش نکشیده‌اند. افرادی که پیشرفت مالی ندارند یا توانایی حفظ موقعیت مالی خود را ندارند، این تلاش فردی را ندارند و متکی به کمک دیگران هستند. آنها همیشه منتظرند دیگران از جمله همسر، دوستان، خانواده، دوست و حتی بلیت‌های شانس و بخت‌آزمایی به دادشان برسند؛ در حالی که ثروتمندان همیشه با تفکری عاقلانه شخصاً به دنبال یافتن فرصتی برای کسب درآمد هستند و خودشان مشکلات خود را حل می‌کنند. 

ثروتمندان، تخصص را به مدرک‌گرایی ترجیح می‌دهند

آدم‌های متوسط همیشه فکر می‌کنند که راه و بهتر بگوییم تنها راه رسیدن به پول هنگفت در گرفتن مدارکی چون دکتری و استادی است؛ اما ثروتمندان عموماً از راه تخصص پیشرفت مالی داشته‌اند. آنها معتقدند که داشتن تخصص و افزایش سواد در تخصصی که عامل خلاقیت باشد، به پول نزدیک‌تر است تا این که صرفاً مدرک‌گرا باشند و بی‌تخصص، فقط به فکر گرفتن مدرک بالایی باشند. در واقع، آنها دوست ندارند که عالم بدون عمل باشند. 

ثروتمندان، آینده‌نگری می‌کنند

آدم‌های پولدار مدت زیادی را صرف آینده‌نگری می‌کنند. آنها خیال‌پردازی نمی‌کنند؛ بلکه اهدافی را مجسم می‌کنند و برای آنها فرصت زمانی تعیین کرده و سپس برنامه‌ریزی می‌کنند تا با نهایت تلاش به آنها برسند. در واقع، آینده آنها ترسیم شده است و تلاش‌شان در جهت تحقق آن طراحی‌هاست. افراد فقیر تنها درگیر گذشته‌اند و از آنچه آنها را شاد یا غمگین کرده است، یاد می‌کنند یا تمام زندگی را در فرصت حال می‌بینند و همه چیز را فدای همین لحظه می‌کنند. 

ثروتمندان، نگاه‌شان به پول منطقی است

یکی از دام‌های سر راه ثروتمند شدن این است که مردم فکر می‌کنند نسبت به پول باید دیدی احساسی داشت و تنها می‌خواهند بازنشستگی راحتی داشته باشند؛ اما ثروتمندان پول را یکی از عوامل مهم خوشبختی می‌دانند و به آن با نگاه چرک کف دست نگاه نمی‌کنند. نگاه آنها به پول منطقی است و با آن بده‌بستانی عقلانی دارند. به عقیده آنها، پول عاملی بسیار مهم در زندگی است و آن را ابزاری می‌دانند که آنها را به خواسته‌ها و فرصت‌های بهتری می‌رساند. 

ثروتمندان، عشق خود را دنبال می‌کنند

اُپرا وینفری، یکی از میلیونرهای خودساخته می‌گوید که اگر عشق‌تان را دنبال کنید، به هر چه بخواهید می‌رسید. اساساً افراد ثروتمند راهی پیدا می‌کنند که عاشقش باشند و با دنبال کردنش بر دارایی آنها افزوده شود. مثلاً چیزی را می‌خرند که جدا از آن که دوستش دارند، پول‌شان را افزایش دهد؛ اما افرادی که به موفقیت نمی‌رسند و درجا می‌زنند، پول‌های خود را برای مسائلی هزینه می‌کنند که پوچ هستند، ارزش مادی ندارند و علاقه عمیقی هم به آنها ندارند. 

ثروتمندان، بلندپرواز هستند

افراد متوسط انتظارات‌شان بسیار سطحی و پایین است؛ برای همین جهش بزرگی در زندگی نخواهند داشت و همیشه در یک دور سطحی می‌چرخند؛ اما ثروتمندان اهدافی بلندپروازانه دارند و می‌خواهند به مدارج عالی برسند. آنها سعی می‌کنند از تمام توان خود استفاده کنند و اهداف بزرگی را در سر می‌پرورانند. 

ثروتمندان، قصدشان این است که کسی بشوند

آنهایی که فکر می‌کنند حتماً باید اول کاری بکنند تا ثروتمند شوند و تمرکزشان بر یک نتیجه زودرس و فوری است، بیشتر اوقات به جایی نمی‌رسند و به همین نسبت در حفظ داشته‌های مالی‌شان هم موفق نخواهند بود، اما افراد ثروتمند معتقدند که اول باید تمرکز و تلاش‌شان بر این باشد که خودشان را بهتر کنند و به جایی برسند و کسی بشوند؛ از شکست‌ها و موفقیت‌ها درس بگیرند و سپس برای پولدار شدن کاری بکنند. آنها اگرچه زمان را از دست نمی‌دهند؛ اما می‌دانند که پولدار شدن یک‌شبه هم نیست. 

ثروتمندان، از پول دیگران استفاده می‌کنند

یکی از تفکرات و ویژگی‌های خاص ثروتمندان این است که باید قدرت خطر کردن داشته باشند؛ برای همین از پول دیگران هم کمک می‌گیرند و آنها را در سرمایه‌گذاری‌شان شریک می‌کنند؛ اما افراد معمولی فکر می‌کنند فقط باید از پول خودشان پول بسازند و جرأت دخیل کردن پول دیگران را در سرمایه خود ندارند؛ چون اساساً به مسیری که انتخاب کرده‌اند چندان اطمینانی ندارند. 

ثروتمندان، زیر خواسته‌های خود زندگی می‌کنند

از تفاوت‌های ویژه و بارز میان ثروتمندان و فقرا، نگاه‌شان به شکل هزینه کردن پول‌هایشان است. افراد متوسط همیشه خود را به آب و آتش می‌زنند تا بهترین‌ها را داشته باشند، قرض می‌کنند، قسطی می‌خرند و چند جا کار می‌کنند تا نیازهایی را که عموماً بالاتر از حد مالی‌شان است داشته باشند؛ اما ثروتمندان قناعت می‌کنند، صرفه‌جو هستند و به عبارتی زیر خواسته‌های خود هستند و فکرشان این نیست که همه درآمدشان را هزینه کنند. 

ثروتمندان، ثروت‌اندوزی را به بچه‌هایشان یاد می‌دهند

یک پدر ثروتمند می‌تواند ارث هنگفتی را برای فرزند خود به جا بگذارد تا دیگر نیازی به کار نداشته باشد. این تفکر اشتباه بیشتر افراد متوسط است؛ در حالی که ثروتمندان، ‌کودکان خود را با ارزش پول آشنا می‌کنند و از سنین کم به آنها یاد می‌دهند که چطور پس‌انداز کنند، خرج کنند و پولدارتر شوند. 

ثروتمندان، پول را دشمن خود نمی‌دانند

افراد متوسط با بعضی افکار، خود را از برخی مسئولیت‌ها خلاص می‌کنند. مثلاً می‌گویند خوب شد پول ندارم؛ چون ممکن بود آدم بدی بشوم و... اما ثروتمندان پول را عاملی شیطانی نمی‌دانند و به آن به شکل موهبتی نگاه می‌کنند که می‌توان مشکلات بسیاری را با آن حل کرد. آنها پول را کمک بزرگی می‌دانند که می‌توانند با آن به خود و دیگران آرامش و شادی ببخشند؛ برای همین از پول نمی‌ترسند و پولدار شدن را بد و غیرانسانی نمی‌بینند.

ثروتمندان لذت می‌برند، لذت نمی‌خرند

تفاوت بین ثروتمندان و فقرا در تعریف‌شان از لذت است که بر توان و بنیه مالی‌شان تأثیر می‌گذارد. فقرا و قشر متوسط پول‌شان را صرف این می‌کنند که سرگرم شوند و لذت ببرند. آنها هر چه درمی‌آورند، صرف خرید چیزهایی می‌کنند که به آنها لذت بدهد و پول‌شان را برای لذت‌ها خرج می‌کنند؛ اما ثروتمندان از پول به عنوان عاملی برای لذت بردن استفاده می‌کنند. آنها تمام خوشی‌ها را در خرید کردن نمی‌بینند و از سود پول‌شان برای لذت استفاده می‌کنند، نه از موجودی حساب‌شان. 

ثروتمندان، با افراد هم‌فکر معاشرت می‌کنند

فقرا گمان می‌کنند که ثروتمندان افراد افسرده‌ای هستند که جز خود و امثال خود کسی را قبول ندارند؛ در حالی که ثروتمندان خودساخته سعی می‌کنند با هر فردی از هر طبقه‌ای به شرطی که تفکر سازنده اقتصادی داشته باشد، معاشرت کنند. آنها برعکس افراد متوسط دوست دارند اطراف خود را با آدم‌هایی پر کنند که مانند آنها برای پول ارزش قائل هستند و می‌توانند از تجربه‌های آنها استفاده کنند. 

ثروتمندان، بر پول درآوردن متمرکز می‌شوند

ثروتمندان دنبال راه‌هایی هستند که بر سرمایه خود اضافه کنند. آنها راه پس‌انداز را در خریدهایی می‌دانند که هم سرمایه اولیه‌شان حفظ شود و هم از طریق آن به سود برسند؛ اما افراد متوسط تنها پول را برای روز مبادا پس‌انداز می‌کنند. آنها از سرمایه‌گذاری هراس دارند؛ برای همین به پول‌شان اضافه نمی‌شود و اصلاً دنبال افزایش درآمد نیستند. 

نظرات   

 
+1 #5 aniya khorasan در تاریخ: شنبه 05 مرداد 1392 ، ساعت 07:05 ب ظ
مقسی :D
نقل قول
 
 
+1 #4 nikan در تاریخ: شنبه 05 مرداد 1392 ، ساعت 07:05 ب ظ
amozande bod
very tnx hotsun 8)
نقل قول
 
 
+1 #3 nikan در تاریخ: شنبه 05 مرداد 1392 ، ساعت 07:05 ب ظ
keyf kardam
نقل قول
 
 
+1 #2 sina babadi در تاریخ: شنبه 05 مرداد 1392 ، ساعت 07:05 ب ظ
خییییییییییلی خوب بود...
اما خیلی سختهههههه
:-| :-| :-| :-| :-| :-|
نقل قول
 
 
0 #1 hamid reza.s در تاریخ: شنبه 05 مرداد 1392 ، ساعت 07:05 ب ظ
خیلی خوب بود... ;-)
و آموزنده
مرسی هات سان بازم از اینا بزار... :-*
نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تولبار هات سان (به زودی..)

هات سان

تبلیغات

رسانه سرای هات سان

ویدئو

پیج رنک